Франція розслідує ймовірне використання шпигунського обладнання для стеження за журналістами

Французькі прокурори почали розслідування за підозрою, що за журналістами місцевого онлайн-видання розслідувань стежили з використанням ізраїльської програми Pegasus, яка опинилася в центрі міжнародного скандалу.

Французьке розслідування розгляне 10 різних ймовірних порушень, у тому числі щодо того, чи були витоки особистої інформації, шахрайського доступу до персональних електронних пристроїв, а також ознаки діяльності злочинного угруповання, заявив Офіс прокурора Парижа 20 липня.

Заява пролунала на наступний день після того, як сайт Mediapart подав скаргу, звинувачуючи секретні служби Марокко у використанні шпигунського обладнання Pegasus ізраїльської компанії NSO щодо мобільних телефонів двох своїх журналістів.

Офіційний Рабат заперечив це твердження, назвавши його «необґрунтованим та хибним».

Читайте також: Президент Радіо Свобода засудив затримання журналіста Олеся Дащинського в Білорусі

Угорські законодавці 19 липня закликали провести аналогічне розслідування повідомлень про те, що правий уряд прем’єр-міністра Віктора Орбана, можливо, використовував злоякісне програмне забезпечення, щоб стежити за критично налаштованими журналістами, політиками та представниками бізнесу.

Євросоюз вже звинувачує Орбана в підриві демократії через низку законів, які розглядаються як обмеження вільної преси та прав людини. Однак його уряд заперечує будь-яке використання програмного забезпечення Pegasus.

Наразі незрозуміло, чи є серед п’яти угорських журналістів, які були перелічені у звіті як нібито об’єкти стеження, репортери Радіо Свобода.

Pegasus заражає iPhone та пристрої Android і дозволяє операторам записувати телефонні дзвінки, отримувати доступ до текстових повідомлень, фотографій, електронних листів та паролів, відстежувати дані GPS, таємно активувати мікрофони та камери.

Читайте також: Євросоюз починає процедуру проти Польщі та Угорщини через порушення прав ЛГБТ

Світові політики та медійні правозахисні організації висловили обурення після того, як свіжий звіт виявив, що низка як авторитарних режимів, так і демократичних урядів могли використовувати Pegasus, щоб зламати смартфони журналістів, посадових осіб та правозахисників у всьому світі.

Звіт стосувався розслідування 17 медіаорганізацій та Центру з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP).

NSO заперечила будь-які порушення зі свого боку, заявивши, що її програмне забезпечення призначене тільки для боротьби зі злочинністю та тероризмом і доступне лише військовим, представникам судової системи та службам розвідки країн із високим рівнем дотримання прав людини.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *