Помер лауреат Нобелівської премії миру Фредерік де Клерк

Колишній президент Південно-Африканської Республіки, лауреат Нобелівської премії миру Фредерік де Клерк помер на 86-му році життя у своєму будинку в Кейптауні, передає газета Sunday Times. Він звільнив із вʼязниці Нельсона Манделу, легалізував Африканський національний конгрес (АНК) та погодився на проведення загальних виборів, що завершило режим апартеїду.

Де Клерк — колишній адвокат, професор, депутат парламенту, обіймав низку міністерських позицій. На посаді президента він узяв курс на допуск чорношкірої більшості до управління країною. За планом політика, біла меншість і чорношкіра більшість повинні мати однакове представництво у владі. Однак від цієї ідеї йому довелося відмовитись під тиском міжнародної спільноти і на тлі численних терактів проти білого населення та ризику громадянської війни.

У 1993 році йому та представникам опозиції вдалося погодити текст перехідної конституції, що проголосила відмову від апартеїду, домовитися про створення перехідного уряду з представництвом АНК та про проведення перших загальних парламентських виборів.

Ще до їхнього проведення де Клерк та Мандела отримали Нобелівську премію миру — за роботу з мирного припинення режиму апартеїду та підготовку нової демократичної конституції ПАР. Після обрання Мандели президентом ПАР де Клерк три роки був віцепрезидентом країни. Після цього він пішов із політики.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *