Росія: видання The Insider і п’ятьох журналістів додали до реєстру іноземних агентів

Міністерство юстиції Росії включило до переліку «ЗМІ – іноземних агентів» російськомовне інтернет-видання The Insider, журналістів видання «Проєкт» Михайла Рубіна і Софію Гройсман, головного редактора інтернет-журналу «Інше місто» з Самари Юлію Апухтіну і журналістів видання «Відкриті медіа» Іллю Рождественського і Олексія Постернака. Постернак із 2019 року також періодично співпрацює з проєктом Російської служби Радіо Свобода Сибір.Реалії.

The Insider у відповідь завляє, що редакція продовжує працювати в дотеперішньому складі і збереже редакційну політику. «Ми і далі продовжимо знайомити наших читачів з суспільно важливою інформацією в повному обсязі і без цензури», – мовиться в повідомленні.

Це видання, яке працює з Риги в Латвії, відоме своїми журналістськими розслідуваннями, зокрема в співпраці з міжнародною групою Bellingcat, із низки тем, серед яких останнім часом було розслідування про участь російської державної Федеральної служби безпеки в отруєнні опозиційного діяча Олексія Навального. Як заявило видання, воно «продовжить знайомити читачів із суспільно важливою інформацією в повному обсязі й без цензури, відповідно до законодавства Латвії і здорового глузду».

Попереднього разу російський реєстр «ЗМІ – іноземних агентів», до якого в Росії вносять не тільки ЗМІ, але й фізичних осіб, оновлювався 15 липня. Тоді до переліку були включені п’ять журналістів видання «Проєкт», два журналісти видання «Відкриті медіа» і журналістка Російської служби Радіо Свобода Єлизавета Маєтна.

Президент медіакорпорації Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода Джеймі Флай висловив занепокоєння у зв’язку з рішенням російської влади внести в список «іноземних агентів» журналістів Російської служби. «Наші співробітники – справжні патріоти Росії, які використовують свої професійні навички для того, щоб надати аудиторії об’єктивні новини і перевірену інформацію. Посилення атак Кремля на незалежних журналістів позбавляє росіян доступу до інформації в критичний момент в історії їхньої країни», – заявив Флай.

15 липня діяльність видавця «Проєкту», американської компанії Project Media, Inc., була визнана «небажаною» в Росії. У Генпрокуратурі Росії повідомили, що діяльність видання «становить загрозу основам конституційного ладу і безпеки» країни.

23 квітня в реєстр «ЗМІ – іноземних агентів» потрапило видання «Медуза».

У список ЗМІ – «іноземних агентів» на цей час внесені 10 російськомовних проєктів медіакорпорації Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода і п’ять журналістів, які співпрацюють із Російською службою Радіо Свобода. РВЄ/РС вважає законодавство Ростї про «ЗМІ – іноземних агентів» репресивним і оскаржує правомірність його застосування в російських судах і Європейському суді з прав людини.

Загалом у цьому переліку нині – 34 юридичні і фізичні особи.

Російське законодавство про «іноземних агентів» уперше набуло чинності 2012 року, відтоді обсяг його охоплення кілька разів розширювався – зокрема, 2020 року й на фізичних осіб, серед того й на іноземців. А з 2015 року почало діяти й законодавство про «небажані організації», так само кілька разів відтоді розширене.

Раніше цього року російські суди почали накладати штрафи на суми в перерахунку загалом у мільйони доларів на підрозділи Радіо Свобода, які відмовляються позначати себе як «іноземних агентів» і оскаржують ці штрафи в судах.

Правозахисники різко засуджують ці російські законодавчі акти. РВЄ/РС називає їх обмежувальними й такими, що мають на меті «знеславити незалежні організації».

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *